Welcome on optyopty.com!

Zaćma - objawy i leczenie

Zaćma - inaczej katarakta to zmętnienie soczewki oka powodujące zamazanie i zniekształcenie widzenia. Choroba jest efektem zaburzeń przemiany materii soczewki i utraty jej przejrzystości i może prowadzić do całkowitej utraty widzenia. Zaćma jest chorobą bezbolesną, której częstość rośnie z wiekiem pacjenta. Wyróżniamy zaćmę wrodzoną, która rozwija się w pierwszych latach życia lub istnieje od momentu narodzin, a także zaćmę starczą, która związana jest z wiekiem i najczęściej pojawia się po 50 roku życia. Istnieje także zaćma wikłająca, będąca następstwem różnych chorób oka, np. jaskry, stanów zapalnych lub odwarstwienia siatkówki.

Przyczyny zaćmy mogą być różne. Najczęściej wymienia się podeszły wiek, choć oczywiście za chorobą mogą stać także urazy oczu. Wówczas zaćma może wystąpić u ludzi młodych, a nawet i dzieci. Przyczyną choroby może być również praca wykonywana w warunkach szkodliwych, kontakt oczu z chemikaliami oraz przyjmowanie niektórych leków, szczególnie sterydów. Chorobie w żaden sposób nie można zapobiec. W jej przypadku nie pomoże żadna zdrowa dieta czy krople do oczu. Zaćma u każdego człowieka może przebiegać w inny sposób. Niekiedy rozwija się kilka miesięcy, a niekiedy przez długie lata. Efekt zachorowania na zaćmę jest zawsze taki sam - pogorszenie widzenia w oku.

Objawy zaćmy

Pierwsze objawy zaćmy są zazwyczaj niezauważalne. Zmętnieniu soczewki nie towarzyszą bowiem żadne dolegliwości bólowe. Wraz z postępem choroby, objawy stają się coraz to bardziej widoczne. Zazwyczaj pierwszym sygnałem, że dzieje się coś złego jest nieostre widzenie lub rozmyty obraz. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby pojawiają się trudności z czytaniem lub oglądaniem telewizji. Chory postrzega kolory z mniejszą intensywnością i wyrazistością. W jasnym świetle miewa olśnienia, lepiej widzi w pochmurne dni oraz o zmierzchu.

Inne objawy zaćmy to: zamglone widzenie, "dwojenie" w oczach, słabe widzenie w słoneczny dzień i łzawienie oczu. Charakterystycznym objawem zaćmy jest to, że niewyraźne widzenie nie likwidują coraz silniejsze szkła. Chory ma trudności z dobraniem odpowiednich okularów. Typowe dla zaćmy są problemy z oceną odległości, problemy z poruszaniem się oraz zaburzenia widzenia kolorów, np. jasne barwy odbierane są jako ciemniejsze. Osoba chorująca na zaćmę odczuwa wyraźne zmęczenie podczas czytania.

Leczenie zaćmy

Leczenie zaćmy jest bezbolesne i polega na wymianie zmętniałej soczewki oka na sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Obecnie operację zaćmy można przeprowadzić w każdym stadium rozwoju choroby. Nie trzeba czekać aż choroba dojrzeje. Zabieg jest prosty i nie trwa dłużej niż 35 minut. Można go przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych, dzięki czemu pacjent po jego zakończeniu może wyjść do domu. Jeśli zaćma dotyczy obydwu oczu, najpierw operuje się jedno oko, a dopiero po kilku dniach ma miejsce zabieg na drugie oko. Zaćmę usuwa się metodą fakoemulsyfikacji. Jest to zabieg przy pomocy ultradźwięków. Mętną soczewkę łamie się na kawałeczki, które następnie rozbija się ultradźwiękiem. Po oczyszczeniu torebeczki wszczepia się sztuczną soczewkę.