Welcome on optyopty.com!

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktoweto dla wielu doskonała alternatywa okularów korekcyjnych. Nie tylko nie zsuwają się z nosa, nie zaparowują, ale i pozwalają na swobodne uprawianie sportów. Jakie wady wzroku korygują soczewki kontaktowe? Jakie są dostępne rodzaje soczewek? Jak odpowiednio zakładać soczewki i je pielęgnować? Podpowiadamy!

W zależności od rodzaju korygowanej wady, możemy wyróżnić soczewki kontaktowe sferyczne, stosowane w przypadku krótko- i dalekowzroczności, soczewki kontaktowe toryczne dla osób z astygmatyzmem oraz soczewki progresywne, zalecane przy starczowzroczności.

Rodzaje soczewek

Soczewki kontaktowe dzielimy również ze względu na czas ich użytkowania. Na rynku znajdziemy więc odpowiednio soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne oraz roczne. Soczewki kontaktowe wymagające częstej wymiany dostępne są w mocach od +6 do – 12, kwartalne i roczne zamawiane są indywidualnie w zakresie mocy od +30 do – 30.

By odpowiednio dopasować rodzaj soczewek do wady wzroku, konieczna jest wizyta u okulisty. Poza doborem soczewek kontaktowych, w jej trakcie dowiemy się jak właściwie zakładać soczewki i jak je pielęgnować. Dodatkowo, okulista wyznacza kolejny termin wizyty kontrolnej, by sprawdzić, czy pacjent nie odczuwa suchości oczu podczas noszenia soczewek.

Prawidłowe zakładanie soczewek

Zakładanie soczewek kontaktowych zaczynamy od prawego oka. Koniuszkiem palca wyjmujemy soczewkę z opakowania i podnosimy ją na wysokość oczu, by sprawdzić, czy nie jest wywinięta. Prawidłowa soczewka ma półkolisty kształt. Następnie delikatnie podciągamy górną i odciągamy dolną powiekę. Kładziemy soczewkę na oku za pomocą palca wskazującego, zabieramy palce i mrugamy. By zdjąć soczewkę, wystarczy ściągnąć ją lekko do dołu, a później chwycić ją kciukiem i palcem wskazującym.

Przed każdym dotknięciem soczewek, należy umyć ręce, dokładnie opłukać je z mydła oraz wytrzeć ręcznikiem, który nie pozostawia drobnych włókien. Pojemnik z soczewkami kontaktowymi po każdym użyciu powinien być dokładnie wypłukany płynem i pozostawiony do wyschnięcia. Ważne również, by nie korzystać z przeterminowanych płynów, nie dotykać zakończenia butelki z płynem ani zamieniać płynu wodą lub śliną. Soczewki kontaktowe muszą być zakładane wyłącznie w zaleconym okresie ich przydatności.

Pielęgnacja

Soczewki kontaktowe to doskonała propozycja dla osób ceniących wygodne rozwiązania. Ich koszt, choć nie zawsze wyższy od tradycyjnych okularów, zależy przede wszystkim od rodzaju. Najwięcej zapłacimy za soczewki do codziennej wymiany. Dodatkowo, do kosztów soczewek doliczyć trzeba płyny do pielęgnacji, dostępne w atrakcyjnych cenach razem z soczewkami w naszym sklepie internetowym.