Welcome on optyopty.com!

Jak czytać zlecenie (receptę) na okulary?

Recepta na okulary precyzyjnie określa, jakie rodzaje kulistości lub też niekulistości szkieł potrzebują twoje oczy do właściwego widzenia. Zanim jednak ją otrzymasz, okulista musi zdjąć z oka i układu wzrokowego dokładną miarę. Wbrew pozorom, recepta na okulary nie jest taka skomplikowana w interpretacji jak się nam wydaje. Widnieją na niej 3 główne oznaczenia: SPH, CYL oraz AX. Co oznaczają?

SPH to SFERA, inaczej kula. Na recepcie widnieje siła sfery, która przesunie światło tak, aby odpowiednio padało na siatkówkę. Wartość ta wyrażana jest w dioptriach. Może przyjmować wartości plusowe lub ujemne. Plusy ją skupią, a minusy rozproszą. CYL to CYLINDER. Cylindry w okularach korygują astygmatyzm, który diagnozowany jest w momencie, kiedy jeden lub dwa elementy optyczne oka nie są kuliste. I na koniec - AX, czyli OŚ CYLINDRA. Zapisana jest w przedziale od 0 do 180 stopni i jest informacją dla optyka w jaki sposób zamontować soczewki cylindryczne do oprawy. Poza tymi oznaczeniami, na recepcie znajdziesz również rozstaw źrenic (PD), czyli odległość między źrenicami, dokładnie od środka źrenicy prawego oka do środka lewego oka. Wartość ta podawana jest w milimetrach. Oznaczenie OP oznacza oko prawe, zaś OL - oko lewe. DAL - to część recepty, w której zapisane są parametry soczewek korekcyjnych stosowanych w okularach do codziennego użytku tzw. okularach do chodzenia. BLIŻ - to część recepty, w której zapisane są parametry soczewek korekcyjnych stosowanych w okularach do pracy w bliskich odległościach tzw. okularach do czytania.

Ile jest ważna recepta na okulary?

Ważność recepty na okulary (ważność recepty na szkła do okularów) to termin, w którym możemy ją zrealizować. Jest on dokładnie określony i jego przekroczenie może skutkować tym, że recepta nie zostanie zrealizowana, a co za tym idzie - konieczne będzie udanie się do okulisty po nową. Ile jest ważna recepta na okulary? Termin jej realizacji podlega tym samym zasadom, co "zwykłe" recepty i wynosi 30 dni od daty wystawienia, a więc od momentu wizyty u lekarza okulisty.

Okulary a szkła kontaktowe - co wybrać?

Odwieczny dylemat - wybrać szkła korekcyjne w postaci okularów, a może soczewki kontaktowe? Decyzja powinna być uzależniona zarówno od indywidualnych preferencji, jak i stylu życia. Współczesne okulary nie straszą już wielkimi i grubymi oprawkami, które odejmowały urody. Wręcz przeciwnie, są szalenie atrakcyjne, modne i stylowe. Są też o wiele lżejsze niż ich poprzednicy. Odpowiednio dobrane okulary pozwalają idealnie wymodelować twarz, podkreślić atuty urody i zamaskować ewentualne jej mankamenty. Poza tym, wybór okularów jest teraz bardzo duży. Mamy okulary dla dzieci i dla dorosłych, specjalne okulary z antyrefleksem, do komputera i do czytania.

Ceny szkieł okularów też nie są wysokie. Za tradycyjne szkła zapłacimy od 30 do 200zł. Nieco droższe są szkła ze specjalnymi powłokami. Możliwa jest także refundacja okularów przez pracodawcę, gdyż każdy pracodawca jest zobowiązany zapewnić osobie zatrudnionej na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w tym okulary korygujące wzrok. Wybór soczewek kontaktowych zamiast okularów oferuje zdecydowanie więcej swobody. Jeśli uprawiasz sport, możesz przestać się martwić o to, że twoje oprawki lub szkła zniszczą się podczas aktywności.

Zdecydowanym plusem soczewek jest także fakt, że zapewniają wyraźne widzenie pod każdym kątem patrzenia. Ile kosztują soczewki? Nie są drogie. Czasami opłacają się bardziej niż okulary. Najdroższe są te do codziennej wymiany. Im dłuższy czas użytkowania soczewek, tym są tańsze. Jak dobrać soczewki kontaktowe? Na pewno nie powinniśmy robić tego sami. O doborze szkieł kontaktowych powinien zawsze decydować specjalista. Podczas badania wzroku określi on, czy i które soczewki kontaktowe będą odpowiednie dla twojej wady wzroku i twoich oczu.