Welcome on optyopty.com!

Okulary dla sportowców - wybieramy najlepsze modele

Uprawianie różnych dyscyplin sportowych jest dziś szalenie modne i popularne. Coraz więcej osób biega, jeździ na rowerze, pływa. Aby uprawianie sportów było nie tylko przyjemne i komfortowe, ale także bezpieczne, należy wybrać dobre okulary sportowe. Odpowiednio dobrane, pozwolą rozwiązać wiele problemów, jak chociażby zbyt ostre słońce, silny wiatr, kurz, żwir na drodze. Idealne okulary sportoweto te, które posiadają szkła z bezpiecznego poliwęglanu, a więc materiału lekkiego, a jednocześnie odpornego na złamania, pęknięcia czy wyszczerbienia. Dodatkowo, soczewki z poliwęglanu doskonale chronią oczy przed urazami mechanicznymi spowodowanymi przez żwir, kamyki, itp. Przy dyscyplinach sportu bardziej dynamicznych, świetnie sprawdzają się okulary z dodatkowo przymocowaną do zauszników gumką, która zapobiega spadaniu okularów z głowy.

Wybierając okulary sportowe zawsze lepiej skupić się na ich funkcji, aniżeli  wyglądzie. Ten drugi aspekt jest sprawą drugorzędną. Na pewno warto zwrócić uwagę na oznaczenia. Bardzo ważną kwestią jest posiadanie przez  okulary certyfikatu bezpieczeństwa CE. Drugim bardzo ważnym elementem jest określenie, jakiego rodzaju filtry mają. Naszym oczom najbardziej szkodzi promieniowanie UVA i UVB. I właśnie takich filtrów należy szukać w okularach. Filtry 1 zatrzymują około 60 % promieniowania, a najmocniejsze, a więc z kategorią 4 - ponad 92%. Osobom uprawiającym sporty wodne i zimowe poleca się filtry z polaryzacją. Dobre okulary sportowe, bez względu na to czy są to okulary do pływania, do biegania, na rower czy gogle narciarskie  powinny szczelnie przylegać do głowy, a słońce nie powinno wpadać przez szczeliny nad brwiami. Warte  uwagi są na pewno modele z elastycznymi końcówkami, które można zagiąć za uszami i idealnie dopasować do kształtu głowy. Inną, ważną kwestią jest kolor szkieł. I tak np. soczewki szare wiernie odwzorowują rzeczywistość i realnie oddają barwy oraz kontrast, a brązowe poprawiają głębię ostrości. 

Jak dobrać okulary sportowe

Jeśli uprawiasz rozmaite dyscypliny sportowe, to prawdopodobnie będziesz musiał zakupić kilka par okularów. Dlaczego? Bo okulary do biegania, niekoniecznie  sprawdzą się na rower. Do jazdy na rowerze  powinno się wybrać okulary brązowe, zielone lub różowe. Obecnie dostępnych jest wiele modeli w przeróżnym przedziale cenowym. Różnią się kształtem, materiałem z którego zostały wykonane oraz szkłami. Niektóre z nich potrafią kosztować kilkanaście złotych, a inne kilkaset. Wybierając okulary na rower powinno się sprawdzić informacje na temat filtra UV. Okulary, które pochłoną 100% promieniowania będą posiadały oznaczenie UV 400. W ofercie producentów znajdziemy także okulary z polaryzacją, dzięki której szkodliwe dla oczu promieniowanie jest niwelowane. Dodatkowo filtr polaryzacyjny sprawia, że drgania fali świetlnej znikają i tym samym nie męczą oczu. W ciągu długich słonecznych dni okulary towarzyszą nam przez wiele godzin, dlatego też podczas zakupów warto zwrócić uwagę na miejsca styku okularów ze skórą czyli noski i zauszniki. Dobrze, żeby były wykonane z antyalergicznego, miękkiego materiału.

Jeżeli chodzi o okulary do biegania, to dobrym wyborem będą soczewki z barwieniami fizjologicznymi o różnej intensywności - brązowe, szare, czarne. Wysokiej jakości okulary do biegania muszą być pokryte warstwą odporną na parowanie i zarysowania. Funkcja polaryzacyjna z kolei sprawdzi się podczas biegania w bardzo słoneczne dni. Uwagę należy zwrócić także na wielkość szkieł, które powinny chronić nie tylko nasze oczy, ale również powierzchnię wokół nich. W okularach do biegania ważne są również oprawy, które powinny być jak najlżejsze i odporne na słoneczną ekspozycję, a także nie mogą podskakiwać w rytm biegu. Oprawy powinny być tak wyprofilowane, aby chronić oczy przed wiatrem i promieniami UV. Jeśli chodzi o okulary do pływania to najważniejszą kwestią jest fakt, żeby nie spadały z głowy i nie przeciekały, a jednocześnie zbyt mocno nie uciskały. Osobom początkującym poleca się okulary miękkie, bo są wygodniejsze. Mają one grubą warstwę gumowej obwódki, dzięki której okulary nie wpijają się w oczodół. Zaawansowani pływacy, którzy dużo czasu spędzają w basenie, powinni sięgnąć po tzw. szwedki – twarde okulary profesjonalne. Uwaga! Oprawki do okularów sportowych (do biegania, jazdy na rowerze, itp.) powinny być odpowiedniej jakości. Najlepsze są oprawki lekkie i elastyczne. Świetnie w tej kwestii sprawdzą się tworzywa takie jak grylamid czy optyl, których dodatkową zaletą jest antyalergiczność. Osobom, które chcą rejestrować ekstremalne wyczyny podczas uprawiania sportów poleca się okulary z kamerą.

Okulary sportowe dla dzieci

Dzieci uwielbiają być w ruchu i uwielbiają uprawiać rozmaite sporty. Chętnie biegają, jeżdżą na rowerze, grają w piłkę. Wybierając okulary sportowe dla dziecka, warto skupić się na modelach, które będą chronić oczy przed silnym działaniem promieni słonecznych, a także zanieczyszczeniami i obrażeniami, których mogą doznać dzieci podczas uprawiania sportu. Inwestycja w dobre okulary przeciwsłoneczne to odpowiedni zakup na każdą letnią porę. Na zimę odpowiednie będą okulary sportowe typu gogle. Doskonałym, jeśli nie najlepszym wyborem będą okulary z soczewkami poliwęglanowymi, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne i pęknięcia. Poliwęglan to materiał, który jest 20 razy bardziej odporny na uderzenia niż szkło i 3 razy od niego lżejszy.

Okulary sportowe dla dzieci powinny spełniać kilka wymagań. Przede wszystkim powinny być lekkie i elastyczne, a jednocześnie mocne i stabilne.  Powinny posiadać odpowiednią ochronę UV. Takie okulary nie mogą uciskać, ale powinny dobrze trzymać się na nosie. Idąc tym tropem, na pewno warto postawić na modele z przymocowaną do zauszników gumką, która zapobiega spadaniu okularów z głowy. Oczywiście taka gumka powinna być wykonana z antyalergicznych materiałów tak, żeby nie uczulała dziecka. Dla dzieci świetnie nadają się oprawki, które mają elastyczne zauszniki. Nie łamią się łatwo i zapewniają komfort noszenia. Jeśli chodzi o szkła, to tak jak w przypadku okularów sportowych dla dorosłych, warto wybrać modele z antyrefleksem.

Okulary sportowe z korekcją

Wada wzroku nie dyskwalifikuje dziś z uprawiania sportów. Mając wadę wzroku nie trzeba wcale rezygnować z biegania, jazdy na rowerze, pływania. Wystarczy tylko sięgnąć po specjalne okulary sportowe z korekcją i po problemie. Poszukując tego typu okularów, do wyboru mamy okulary z wkładką korekcyjna clip-on (do okularów słonecznych i gogli), korekcyjne okulary z przeciwsłonecznymi nakładkami, zwykłe soczewki korekcyjne, ale ze specjalistycznymi sportowymi uszlachetnieniami oraz produkty z gotową korekcją. Mocowanie w okularach sportowych soczewek z wymaganą wartością jest dość proste i możliwe dzięki dodatkowej oprawie mocowanej od wewnątrz tych okularów. Taka oprawa jest widoczna dopiero po bardzo wnikliwym przyjrzeniu się. Na rynku znajdziemy wiele modeli okularów z wkładką korekcyjną, w różnym przedziale cenowym. Ramkę ze szkłami oddajemy do optyka wraz z receptą na okulary i otrzymujemy gotową do zamontowania wkładkę ze szkłami dobranymi pod naszą wadę.