Welcome on optyopty.com!

Co to jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność - inaczej miopia to jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku. Polega ona na nieprawidłowym skupianiu promieni świetlnych przez soczewkę oka. W prawidłowo akomodującym oku obrazy ogniskowane są na siatkówce, a u krótkowidza przed siatkówką. Mówiąc inaczej - krótkowzroczność polega na wyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko i niewyraźnym (zamazanym) widzeniu rzeczy znajdujących się w oddali.

Krótkowidz bardzo dobrze widzi z bliska i nie potrzebuje do tego szkieł korekcyjnych. Patrząc daleko, widzi rozmazany i nieostry obraz. O ile przeczytanie czegoś drobnym drukiem nie jest dla niego problemem, o tyle trudności sprawia już rozpoznanie numeru autobusu. Cechą charakterystyczną krótkowidzów jest mrużenie oczu. W ten sposób redukują oni sobie kręgi rozproszenia w siatkówce i widzą lepiej. Krótkowzroczność może występować u dzieci, jak również u dorosłych. Najczęściej koryguje się ją przy pomocy soczewek rozpraszających. O wiele większym problemem jest wysoka krótkowzroczność - postępująca zwyrodnieniowa choroba oka, która na skutek powikłań może powodować utratę widzenia.

Przyczyny i objawy krótkowzroczności

Miopia ma często podłoże genetyczne. Jeśli mają ją oboje rodzice, prawdopodobieństwo, że dotknie również dziecko, wzrasta sześciokrotnie. Przyczyny krótkowzroczności leżą również w naszym stylu życia. Coraz więcej godzin spędzamy przed telewizorem i komputerem. Od dziecka spędzamy wiele godzin z nosem w książkach. Tymczasem nasze oko przystosowane jest raczej do patrzenia w dal. Skupianie go długimi godzinami na drobnych przedmiotach położonych blisko oczu, nie zostało przewidziane przez naturę. I w ten sposób powstaje problem zwany krótkowzrocznością. Odpowiednie odżywianie także jest z nią powiązane. Krótkowidze mają niedobór witaminy A, D i E.

Objawy krótkowzroczności to przede wszystkim nieostre widzenie obiektów znajdujących się w oddali, nieostre widzenie w nocy, a także częste mrużenie oczu w celu zobaczenia czegoś, co znajduje się w znacznej odległości. Krótkowidz widzi za mgłą, a widziane przez niego kształty przedmiotów są nieostre. Wśród objawów krótkowzroczności wymienia się także bóle głowy, które w dużej mierze wynikają z nadwyrężania narządu wzroku, jak również silne mruganie i częste pocieranie oczu.

Jakie okulary stosuje się przy krótkowzroczności?

Leczenie krótkowzroczności jest całkowicie bezbolesne, gdyż wadę koryguje się przy pomocy soczewek. Są to soczewki wklęsło-wypukłe i rozpraszające. Wydłużają one ogniskową soczewki oka, a tym samym przemieszczają punkt skupienia promieni do tyłu tak, że trafiają na siatkówkę. W większości wypadków okulary można z powodzeniem zastąpić przez odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe. Warto w tej kwestii poradzić się lekarza okulisty. W przypadku krótkowzroczności u małych dzieci poleca się tradycyjne okulary. U dzieci starszych (w wieku szkolnym) można już zastosować soczewki kontaktowe. Dziecko szybko się do nich przyzwyczaja, a dodatkowo nie jest narażone na docinki rówieśników. Poza tym, soczewki dobrze przylegają do oka, a jednocześnie pozwalają mu oddychać i nie powodują podrażnień.

 

Poszukujesz dla siebie markowych okularów korekcyjnych? Przejdź tutaj